Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Podcast

07. sep 2023
Podcast_icons.png
Moje telo: prekážka?

Aké to je žiť a tvoriť s fyzickým znevýhodnením? Vzdorovať a bojovať na každodennej ceste mestom so spoločnosťou, ktorá s disabilities nemá veľa pochopenia? S umelkyňou Zorkou Lednárovou sa Petra Hanáková rozpráva (okrem iného) o jej projekte Cesta mesta a nedávnej výstave v Galérii Medium, ktorej témou a „étosom“ bola debarierizácia sveta okolo nás. Zorka Lednárová je sochárkou a stále viac aj aktivistkou, ktorá nás učí, ako vidieť samozrejmosť a zohľadňovať inakosť.

 
17. aug 2023
Podcast_Ikona_KJW (1).png
O materstve, sexualite a slobode (v umení)

Maliarka Katarína Janečková Walshe sa vo svojej provokatívnej tvorbe venuje sexualite, vzťahom aj materstvu. Vychádza v nej z vlastného prežívania a ženské telo stvárňuje ako kreatívny subjekt, zdroj výživy pre deti aj miesto sexuálneho potešenia. O náročnom, ale aj krásnom balansovaní medzi rôznymi životnými rolami, o postavení žien-umelkýň, ale aj o tom, či feministky môžu byť sexi, sa s Katarínou rozpráva Alexandra Tamásová.

 
22. jún 2023
ikona.png
Moderna naša ikonická

Zbierka moderny Slovenskej národnej galérie vznikala v pohnutých časoch politických tlakov po založení galérie v roku 1948. Začleniť do nej diela, ktoré vo svojej podstate odporovali oficiálnej doktríne socialistického realizmu, vyžadovalo od personálu a vedenia SNG neraz nemalú dávku diplomacie a vynaliezavosti.

 
08. jún 2023
Podcast_IGicons (1).png
Performance je súčasťou našich životov...

Prečo je v posledných rokoch v galériách a múzeách umenia toľko živých tiel a situačných akcií či atrakcií a ako s tým súvisí smartphone? Čo sa deje v sivej zóne medzi galériou (white cube) a divadlom (black box) a ako z toho vizuálne umenie a jeho publikum profituje? O „performatívnom obrate“ – akcii, choreografii a tanci v galérii sa Petra Hanáková rozpráva s umelkyňou Majou Štefančíkovou.

 
17. máj 2023
Podcast_IGicons.png
Tajomstvá ateliéru

Ateliér umelca je miestom, ktoré odjakživa vzrušuje ľudskú fantáziu. Spirituálny priestor presiaknutý nezvyklými vôňami, kde “génius” tvorí svoje diela; luxusný interiér umocňujúci spoločenský status; miesto bezuzdnej sexuality aj tvrdého obchodu. Alexandra Tamásová v rozhovore s teoretičkou umenia Gabrielou Kisovou a s maliarom Robertom Bielikom spoločne rozoberajú, čím všetkým môže byť umelecký ateliér v skutočnosti aj v kultúrnej imaginácii.

 
19. apr 2023
SNGpodscast26.png
Búrať, či nebúrať? To nie je otázka!

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie priniesla do našej spoločnosti impulz, že architektúru obdobia neskorej moderny je potrebné a nevyhnutné rekonštruovať, a dôkaz, že sa to dá. Ako sa naša spoločnosť stavia k architektonickému dedičstvu neskorej moderny? Prečo v toľkých prípadoch rozpačito prešľapujeme a nevieme, ako s týmito stavbami naložiť? Prečo príbehy niektorých stavieb dopadli zle a ako sa môžeme poučiť z tohto vývoja? Ako pozitívne ovplyvniť investorov a vlastníkov, aby si sami uvedomili, akú hodnotu vlastnia?

 
23. mar 2023
SNGpodcast25B.png
Tvorivá práca a spätná väzba

S umelkyňou a pedagogičkou Janou Kapelovou sa Petra Hanáková rozpráva o jej aktuálnej tvorbe, do ktorej napríklad spadá projekt Bezpodmienečná práca. Reč je aj o Janinej pedagogickej praxi na VŠVU – o tvorivom premýšľaní učebného procesu, v ktorom je učiteľ viac sprievodcom ako vedúcim ateliéru a kde podstatnejšie ako disciplína či „učebný plán“ je (vzájomné) sebapoznávanie a otvorené kurikulum.

 
02. mar 2023
SNGpodcast24.png
Sexizmus, antifa & kapitál

Ivana Šáteková a Michal Šumichrast sú známi súčasní umelci, pre ktorých je prirodzené tvoriť “angažované obrazy”. Svojou tvorbou sa kriticky vyjadrujú k spoločenským témam, ktoré ich trápia (ako sexizmus, vykorisťovanie, extrémizmus či domáce násilie), a zároveň často podporujú aj kampane za dobrú vec (ľudské práva, pomoc ľuďom bez domova a iné).

 
08. feb 2023
SNGpodcast23B.png
Vzdelávanie ako zážitok

Ako a koho môže galéria vzdelávať a prečo stále panuje mýtus, že „vy sa tam len tak hráte“? Kto sú galerijní pedagógovia a pedagogičky a kde čerpajú inšpiráciu? S kým všetkým spolupracujú a aké rôzne presahy neformálne vzdelávanie v takejto inštitúcii ponúka?

 
14. dec 2022
SNGpodcas22A.png
Vianočný špeciál – príhody, skúsenosti, vtipy a tipy 2022

Máte už dosť zhonu, stresu a deadlinov? Aj my! Preto sme pre vás pripravili netradičný a oddychový diel podcastu. V rámci interného tímu SNG sme sa rozprávali o našich pracovných aktivitách, ale najmä o najlepších kultúrnych zážitkoch uplynulého roka. Náš subjektívny a možno prekvapivý výber top udalostí zahŕňa všetko možné od filmov Davida Attenborougha cez knihy Kateřiny Tučkovej, nahé performancie až po tanečný workshop s Lackom Cmorejom. Veríme, že sa pobavíte, a na záver dostanete aj pár tipov na vianočné darčeky.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter