Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Podcast

17. jan 2024
13215614-1705497731718-7a1a99a707477.jpg
Matka zakladateľka (slovenskej umenovedy)

Alžbeta Güntherová – Mayerová (1905 – 1973) je jednou z najvýznamnejších osobností slovenskej umenovedy. Napriek tomu, že komunistický režim jej zavraždil manžela a ona sama čelila opakovaným perzekúciám, celý život neúnavne pracovala na poli umenovedy, múzejníctva a pamiatkovej ochrany.

 
18. dec 2023
AA6BFD55-5574-4438-8E16-C0269FC020E2.png
Podcast SNG: Vianočný špeciál / Príhody, skúsenosti, vtipy a tipy 2023

Máte už dosť zhonu, stresu a deadlinov? Aj my! Preto sme pripravili oddychový diel podcastu, v ktorom sa obzeráme za peknými kultúrnymi zážitkami roku 23. V rámci interného tímu sme sa rozprávali o našich pracovných aktivitách, ale aj koncertoch, divadlách, knihách či seriáloch.
Ak chcete vedieť, ako znejú moderátorky "v civile" a čo ich baví na kultúre mimo vizuálneho umenia, pustite si vianočný špeciál. Na záver dostanete aj pár tipov na vianočné darčeky.

 
15. nov 2023
Podcast_IGicons.png
Horská lucerna: tvoriť vydavateľstvo

Vydávanie kníh je, zvlášť v prípade malých vydavateľstiev, v istom zmysle tvorbou či kurátorskou prácou. S vydavateľkou (filozofkou, kurátorkou a poetkou) Ivanou Komanickou sa Petra Hanáková rozpráva o hlavných líniách košického vydavateľstva Horská lucerna, ktoré síce vzniklo len nedávno, ale za sebou má už prvý tucet kníh. Čo spája poéziu, trúchlenie, šľachtenie ruží, detskú knihu a výtvarné „art books“? A máme pre tieto „žánre“ dosť čitateľov a čitateliek? Ako (si) Ivana objavuje autorov/autorky, čo ju na vydavateľskej práci baví, čo hnevá a ako je sama osobne zaangažovaná v tejto komplexnej tvorivej práci?

 
26. okt 2023
Podcast_IGicons (1).png
O knihách a ľuďoch (za nimi)

Vedeli ste, že Slovenská národná galéria vydáva aj knihy? Publikačná činnosť je dlhodobo dôležitou súčasťou rôznorodých aktivít galérie, rovnako ako obľúbené kníhkupectvo Ex Libris v SNG, do ktorého sa mnohí radi vracajú. O knihách, procese ich vzniku a ľuďoch, ktorí za nimi stoja, sa Eva Kotláriková rozpráva s Miroslavou Plesníkovou, produkčnou edičných výstupov národnej galérie, a Martinou Šátekovou, majteľkou kníhkupectva Ex Libris v SNG.

 
06. okt 2023
Podcast_IGicons.png
Rituál, tarot & šalvia - nová spiritualita v súčasnom umení

Umenie a spiritualita boli prepojené odjakživa. Či sú to kresťanské chrámy, alebo Malevičov Čierny štvorec, obrovská časť umeleckej produkcie formuje ľudské duchovné prežívanie a predstavy. V rámci súčasného umenia sa zdá, že kresťanské duchovno je skôr okrajovou záležitosťou a na vzostupe sú rôzne rituály či prvky inšpirované predkresťanskými alebo mimoeurópskymi tradíciami v duchu „new-age“. Čo tento trend znamená? Ide o kultúrne vykrádanie a duchovný gýč, alebo skutočne generatívne hnutie za obnovu živého vzťahu so Zemou?

 
07. sep 2023
Podcast_icons.png
Moje telo: prekážka?

Aké to je žiť a tvoriť s fyzickým znevýhodnením? Vzdorovať a bojovať na každodennej ceste mestom so spoločnosťou, ktorá s disabilities nemá veľa pochopenia? S umelkyňou Zorkou Lednárovou sa Petra Hanáková rozpráva (okrem iného) o jej projekte Cesta mesta a nedávnej výstave v Galérii Medium, ktorej témou a „étosom“ bola debarierizácia sveta okolo nás. Zorka Lednárová je sochárkou a stále viac aj aktivistkou, ktorá nás učí, ako vidieť samozrejmosť a zohľadňovať inakosť.

 
17. aug 2023
Podcast_Ikona_KJW (1).png
O materstve, sexualite a slobode (v umení)

Maliarka Katarína Janečková Walshe sa vo svojej provokatívnej tvorbe venuje sexualite, vzťahom aj materstvu. Vychádza v nej z vlastného prežívania a ženské telo stvárňuje ako kreatívny subjekt, zdroj výživy pre deti aj miesto sexuálneho potešenia. O náročnom, ale aj krásnom balansovaní medzi rôznymi životnými rolami, o postavení žien-umelkýň, ale aj o tom, či feministky môžu byť sexi, sa s Katarínou rozpráva Alexandra Tamásová.

 
22. jún 2023
ikona.png
Moderna naša ikonická

Zbierka moderny Slovenskej národnej galérie vznikala v pohnutých časoch politických tlakov po založení galérie v roku 1948. Začleniť do nej diela, ktoré vo svojej podstate odporovali oficiálnej doktríne socialistického realizmu, vyžadovalo od personálu a vedenia SNG neraz nemalú dávku diplomacie a vynaliezavosti.

 
08. jún 2023
Podcast_IGicons (1).png
Performance je súčasťou našich životov...

Prečo je v posledných rokoch v galériách a múzeách umenia toľko živých tiel a situačných akcií či atrakcií a ako s tým súvisí smartphone? Čo sa deje v sivej zóne medzi galériou (white cube) a divadlom (black box) a ako z toho vizuálne umenie a jeho publikum profituje? O „performatívnom obrate“ – akcii, choreografii a tanci v galérii sa Petra Hanáková rozpráva s umelkyňou Majou Štefančíkovou.

 
17. máj 2023
Podcast_IGicons.png
Tajomstvá ateliéru

Ateliér umelca je miestom, ktoré odjakživa vzrušuje ľudskú fantáziu. Spirituálny priestor presiaknutý nezvyklými vôňami, kde “génius” tvorí svoje diela; luxusný interiér umocňujúci spoločenský status; miesto bezuzdnej sexuality aj tvrdého obchodu. Alexandra Tamásová v rozhovore s teoretičkou umenia Gabrielou Kisovou a s maliarom Robertom Bielikom spoločne rozoberajú, čím všetkým môže byť umelecký ateliér v skutočnosti aj v kultúrnej imaginácii.

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2024  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter