Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu

Slovenská národná galéria

Nová SNG
SNG Bratislava je otvorená SNG Bratislava je otvorená

Počas jarného obdobia máme otvorené vo štvrtok, piatok a cez víkend. Do galérie sa dostanete centrálnym vchodom na nádvorí na Rázusovom nábreží 2 a vchodom s automatickými dverami z Riečnej ulice. Kníhkupectvo Ex Libris v SNG aj pop-up kaviareň SVÄG TO GO sú pre vás otvorené počas všetkých štyroch dní. Esterházyho palác, v ktorom sa nachádzajú Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov, Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom a Antimúzeum J.K. ostáva do odvolania zatvorený. Zaujímavé miesta novej galérie a príbehy vystavených diel spoznáte v aplikácii atlas.sng.sk – je dostupná ihneď, sťahovať nič nemusíte.

 

Prebiehajúce výstavy

Prológ. 12 farieb reality Prológ. 12 farieb reality Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Výstava potrvá ešte 93 dní
Konečne otvárame zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa chceme obzrieť za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a predstaviť zbierky SNG v ich celej rozmanitosti. Veľkorysé inštalácie vám zároveň pootvoria dvere do pripravovaných stálych expozícií, ktoré budeme postupne sprístupňovať od roku 2023.
Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení Schaubmarov Mlyn v Pezinku, Pezinok-Cajla
Výstava potrvá ešte 211 dní

Čím je pre dejiny a súčasnosť fragment? Ako a čo v ňom čítame? Fragment, časť, zlomok či torzo zobrazuje telo a vec zranenú, deformovanú, neúplnú, nedokonalú, ale i „krásu v zohyzdení“, obraz smrti, tragédie, revolúcie, erotiky, mementa a absencie. Zároveň má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu, s pomocou ktorej si môžeme dotvoriť chýbajúcu časť, hľadať zmysel vtedy, keď je celok neznámy.

Galéria Horský park Galéria Horský park Horský park, Bratislava
Stála expozícia

Galéria Horský park je verejný priestor programovo zameraný na vystavovanie veľkorozmerných exteriérových sôch. Oplotený areál s rozlohou 3 300 m2 slúži na prehliadku sochárskych diel významných slovenských umelcov.

Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami  Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami Vodné kasárne a Premostenie, Bratislava
Stála expozícia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či umenie môže byť aj prirodzenou súčasťou interiéru budovy, nie iba výsadou dokonalého sveta výstavnej sály? Zrekonštruované priestory Slovenskej národnej galérie plné čistých línií, bielych vyzývavých plôch a jedinečných zákutí sú kvalitou samou osebe. Dokonalú stenu či biely roh stačí zvýrazniť umeleckým dielom a úplne nový zážitok z priestoru je na svete.

   
 

Dielo týždňa

Erik Binder. Malý princ. 2008 Erik Binder. Malý princ. 2008
 

Blog

asistentka png.png
SNG hľadá výkonnú asistentku* výkonného asistenta sekretariátu

Pre plynulý chod sekretariátu SNG hľadáme multifunkčného, dôsledného človeka so skvelými organizačnými schopnosťami, ktorý dohliadne na presnosť, evidenciu a správu administratívnej agendy SNG. Pokiaľ máte zmysel pre spracovávanie údajov, systematickú prácu, plánovanie pracovných úloh a radi by ste sa stali dôležitou súčasťou najväčšej galérie na Slovensku, neváhajte nás kontaktovať.

Vernisáž výstavy_Foto_Šimon Lupták,SNG (3).jpg
Výstava projektov študentskej umeleckej súťaže Máš umelecké črevo?

V Slovenskej národnej galérii aktuálne prebieha výstava mladých ľudí, ktorí sa zapojili do medzinárodnej umelecko-vzdelávacej súťaže s názvom Máš umelecké črevo? Trinásť kreatívnych finálových projektov na tému Jedlo si môže publikum pozrieťdo nedele 28. mája tohto roka.

image002.png
SNG hľadá pokladníčku / pokladníka

Pre našich návštevníkov a návštevníčky hľadáme milého, ochotného a dôsledného človeka, ktorý vo vstupných priestoroch SNG dohliadne na rezerváciu a predaj vstupeniek, bude spravovať interný rezervačný systém, systematicky a efektívne obsluhovať pokladnicu, proklientsky pomáhať návštevníčkam a návštevníkom riešiť ich otázky.

 

Podcast

Podcast_icons.png
Moje telo: prekážka?

Aké to je žiť a tvoriť s fyzickým znevýhodnením? Vzdorovať a bojovať na každodennej ceste mestom so spoločnosťou, ktorá s disabilities nemá veľa pochopenia? S umelkyňou Zorkou Lednárovou sa Petra Hanáková rozpráva (okrem iného) o jej projekte Cesta mesta a nedávnej výstave v Galérii Medium, ktorej témou a „étosom“ bola debarierizácia sveta okolo nás. Zorka Lednárová je sochárkou a stále viac aj aktivistkou, ktorá nás učí, ako vidieť samozrejmosť a zohľadňovať inakosť.

Podcast_Ikona_KJW (1).png
O materstve, sexualite a slobode (v umení)

Maliarka Katarína Janečková Walshe sa vo svojej provokatívnej tvorbe venuje sexualite, vzťahom aj materstvu. Vychádza v nej z vlastného prežívania a ženské telo stvárňuje ako kreatívny subjekt, zdroj výživy pre deti aj miesto sexuálneho potešenia. O náročnom, ale aj krásnom balansovaní medzi rôznymi životnými rolami, o postavení žien-umelkýň, ale aj o tom, či feministky môžu byť sexi, sa s Katarínou rozpráva Alexandra Tamásová.

ikona.png
Moderna naša ikonická

Zbierka moderny Slovenskej národnej galérie vznikala v pohnutých časoch politických tlakov po založení galérie v roku 1948. Začleniť do nej diela, ktoré vo svojej podstate odporovali oficiálnej doktríne socialistického realizmu, vyžadovalo od personálu a vedenia SNG neraz nemalú dávku diplomacie a vynaliezavosti.

 

SNG v médiách

Otvorení umeniu (Redizajn)
rtvs.sk
16. apríla 2023
„Umenie v zbierkach Slovenskej národnej galérie. Ako sa zmenila Slovenská národná galéria po rekonštrukcii? Voľba priestorov, v ktorých bude umiestnená Slovenská národná galéria padla v dobe jej vzniku na budovu bývalých Vodných kasární, v ktorých malo predtým svoje priestory Hygienické múzeum. Priestory sa však pre potreby galérie museli rekonštruovať.“
Národná galéria je otvorená, ale na plnú prevádzku a ďalšie výstavy si ešte počkáme
dennikn.sk
3. marca 2023
„Od tohto týždňa bude mať otvorené štyri dni v týždni – od štvrtka do nedele počas štandardných otváracích hodín. Tento víkend sa teda po prvýkrát od decembra dostanete do galérie kedykoľvek od desiatej dopoludnia do šiestej večer.“
   
 

 
Partneri SNG
Generálny partner  Tatra Banka Partneri  BKIS Bratislava Goethe Institut Nadácia Novum Packpack SITA slovakiatravelling Hlavní mediálni partneri  Citylife.sk Radio FM tasr Mediálni partneri  Artalk inba Kam s deťmi Pravda Radio Devin S deťmi Partneri projektov  CEP Granty EHP (EEA Grants) IT ZOO KHB Kia Merkantil  
Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2023  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter