Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG Bratislava

Archív výstav

Od do

2023

Prológ. 12 farieb reality Prológ. 12 farieb reality 11. dec 2022 — 31. dec 2023
Výstava trvala 385 dní

Konečne otvárame zrekonštruovanú Slovenskú národnú galériu! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických výstavných situácií. Uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia vo vzájomných dialógoch a viac či menej prekvapivých vzťahoch. Cez netradičné spojenia diel z rôznych historických období sa chceme obzrieť za akvizíciami galérie za ostatných 30 rokov a predstaviť zbierky SNG v ich celej rozmanitosti. Veľkorysé inštalácie vám zároveň pootvoria dvere do pripravovaných stálych expozícií, ktoré budeme postupne sprístupňovať od roku 2023.

Máš umelecké črevo? Výstava finálových projektov na tému Jedlo Máš umelecké črevo? Výstava finálových projektov na tému Jedlo 5. máj 2023 — 28. máj 2023
Výstava trvala 23 dní

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa vzdelávaniu v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje súťaž pre žiacke tímy stredných škôl a gymnázií i vyšších ročníkov základných umeleckých škôl. Tohtoročná téma Jedlo sa na prvý pohľad môže javiť ako úplne všedná. V skutočnosti je stále aktuálna a ponúka množstvo pohľadov a možností, ako ju spracovať.

Prečo (ume)nie? Prečo (ume)nie? 11. dec 2022 — 14. máj 2023
Výstava trvala 154 dní

Musí byť umenie vždy krásne? A musím mu vždy rozumieť? Kto je to umelec alebo umelkyňa?Môžem sa aj ja staťsúčasťou umeleckého diela? Môžem sa v galérii smiať? A prečo tam chodiť,keďje už všetko online? Potrebujú umelecké diela názvy? Môže si umenie vystačiť len so samotnou myšlienkou? Veď toto zvládnem urobiť aj ja!

Vo výklade: Josef Carl Klinkosch Vo výklade: Josef Carl Klinkosch 5. sep 2022 — 23. feb 2023
Výstava trvala 171 dní

Práca so zbierkami SNG ponúka veľa príležitostí na medziodborovú spoluprácu. S pomocou kolegu Mareka Gilányiho nám vystavené strieborné zrkadlo odkrylo históriu svojho pôvodu. Vďaka stále prebiehajúcemu výskumu s kolegyňou Janou Lukovou zisťujeme viac o jeho pôvodnej majiteľke a okolnostiach jeho nadobudnutia do zbierok SNG.

 

2022

Akcia ZET / umenovedná výprava Akcia ZET / umenovedná výprava 19. nov 2020 — 4. dec 2022
Výstava trvala 745 dní

Od novembra 2021 bol v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľovať autorskú repliku strateného diela - svoj nový obraz s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu. Ako verne k úlohe pristúpil, bolo na jeho rozhodnutí. Pre maliara bola galéria „pracovňou" a obraz tak pribúdal pred zrakmi verejnosti. Maliarska akcia sa stala východiskom pre nový experimentálny žáner - umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o postavení národnej galérie ako vzdelávacej inštitúcie dnes. Je to miesto kladenia otázok a hľadania odpovedí.

Antimúzeum J.K. Antimúzeum J.K. 15. sep 2022 — 4. dec 2022
Výstava trvala 80 dní

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov Slovenskej národnej galérie.

Heterotopia. Spomienky Premostenia SNG v digitálnej inštalácii Heterotopia. Spomienky Premostenia SNG v digitálnej inštalácii 15. sep 2022 — 4. dec 2022
Výstava trvala 80 dní

Ešte predtým, než otvoríme nový areál Slovenskej národnej galérie, sme sa rozhodli nahliadnuť do spomienok Premostenia – asi najvýraznejšej a najdiskutovanejšej časti galerijného komplexu. Digitálna inštalácia Heterotopia dáva priestor samotnému Premosteniu povedať, ako vidí seba a svet. To, čo o sebe počulo, ako ho formovala predstava architekta, dejiny a aura miesta, na ktorom sa nachádza. Všetko, čo sa do Premostenia zapísalo, sa zjaví aj človeku, ktorý sa naň pozrie alebo ním prejde.

Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom 16. máj 2019 — 4. dec 2022
Výstava trvala 1298 dní

Interaktívna inštalácia venovaná všetkým, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou umenia a nemali sa doteraz koho spýtať! Konečne je tu možnosť zoznámiť sa serióznym spôsobom s vývojom výtvarného umenia a spoznať vybrané osobnosti a diela!

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov 16. máj 2019 — 4. dec 2022
Výstava trvala 1298 dní

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvy- čajných projektov národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr rozširujeme obvyklé hranice galerijného sveta. Azda aj preto, že jeho iniciátorom bol spisovateľ a režisér Peter Krištúfek, s ktorým sme ho začali pripravovať.

Vo výklade: Ivan Matušík Vo výklade: Ivan Matušík 20. jún 2022 — 4. sep 2022
Výstava trvala 76 dní

V rámci výstavného cyklu Vo výklade nadväzujeme na tému bratislavského podhradia prezentáciou architektonického modelu, zobrazujúceho stavebné vízie pre danú lokalitu od popredného slovenského architekta neskorej moderny Ivana Matušíka. Do zbierok Slovenskej národnej galérie ho ako súčasť väčšieho súboru 15 modelov daroval samotný architekt.

 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2024  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter