Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
Schaubmarov mlyn v Pezinku

Vzdelávacie programy

Urobte si výlet do oblasti Malých Karpát a zoznámte sa s historickým Schaubmarovým mlynom. Ponúkame vám vzdelávacie programy k samotnému historickému objektu mlyna, mlynskej expozícii aj k výstave Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení.

Aktuálna sochárska výstava skúma torzovitosť a fragmentárnosť vo výtvarnom umení naprieč viacerými storočiami. Symbolicky zastúpené diela zo starého umenia uvidíte v kontraste s moderným a so súčasným umením, ktoré ukazuje popularitu ľudského torza v modernom sochárstve.

Ponuka vzdelávacích programov k výstave Na kusy:

Hlava, ramená, kolená, lakte

Vzdelávací program vhodný pre MŠ a 1. – 2. ročník ZŠ, 60 min.

Ako má podľa vás vyzerať socha človeka? Preskúmame spolu časti sôch a porozprávame sa o tom, ako sochy vznikajú a čo na tejto výstave chýba. Zistíme, z akých častí sa skladá ľudské telo, čo sú končatiny a čo znamená torzo. Spolu si vyskúšame sami byť sochou a na chvíľu zo seba urobíme umelecké diela.

Reč tela

Vzdelávací program vhodný pre 1. a 2. stupeň ZŠ, 90 min.

Čo to znamená „torzo“ v sochárskom umení a prečo sa umelci a umelkyne učia anatómiu tela, zistíme pri skúmaní ich diel na výstave Na kusy. Sochy ľudí a ich častí majú svoj význam a niečo nám hovoria, rovnako ako ani my sami nemusíme hovoriť, aby bolo na nás poznať, akú máme náladu, alebo čo si myslíme. Na workshope si vyskúšame jednotlivým dielam dotvoriť ich chýbajúce časti na papieri podľa seba. Práve chýbajúce končatiny a fragmenty môžu dať soche nový význam. Spolu objavíme, akou rečou hovoria sochy a aké gestá v sochárstve sú veľavravné a ikonické.

V každom z nás je kúsok umenia

Vzdelávací program vhodný pre 1. a 2. stupeň ZŠ, 90 min.

Vytesať sochu do kameňa si nevyžaduje len fyzickú silu, ale hlavne ovládanie. Často predstavujeme sochára ako silného muža, ale dnes samozrejme vieme, že sochármi neboli len muži, ale aj mnoho významných žien. Tesanie do kameňa tiež nie je jediná technika, akou je sochu možné vytvoriť. Pri prehliadke výstavy spolu objavíme nielen slovenské sochárky, ale aj rôzne techniky, akými môže socha vzniknúť. Na workshope si špeciálne vyskúšame odlievanie na vlastnej koži. Použijeme na to materiál, ktorý sochári a sochárky často využívajú najrôznejšími spôsobmi – sadru.

Stopy doby

Vzdelávací program vhodný pre SŠ, VŠ, 90 min.

Na výstave Na kusy môžeme nájsť aj časti našej histórie v podobe fragmentov a pozostatkov sôch, ktoré majú už za sebou vrchol svojej slávy. O tom, aký mali život a ako tieto podobizne významných ľudí zmenili náš svet, sa porozprávame priamo pri ich úlomkoch. Ani pamätníky nemusia byť večné, aj keď minulosť nevymažeme tým, že zničíme jej obraz vo verejnom priestore. Komu alebo čomu by sme vzdali hold dnes v podobe pamätníka? Akú silu má umenie vo verejnom priestore dnes a čo nás obklopuje, o tom si porozprávame na tvorivom programe, ktorý zakončíme spoločným súsoším z vlastných gest.

Večné telo

Vzdelávací program vhodný pre SŠ, VŠ, 90 min.

Jedným z najstarších zvykov ľudskej kultúry je tvorba posmrtných masiek, ktorých zmyslom od základu bolo svedectvo o skutočnej podobe. Z akých dôvodov sa takéto odliatky robili, ako aj akými technikami vznikali, sa dozvieme prostredníctvom diel na výstave Na kusy, kde nájdeme aj odliatky sochárskych rúk, „nástrojov“ tvorby. Spolu si vyskúšame techniku tvorby formy a odlievania do základného pomocného materiálu sochára – sadry. Zaznamenáme tak fragment vlastného tela.

________________

Ponuka vzdelávacích programov k mlynskej expozícii:

Cesta zrna

Vzdelávací program vhodný pre MŠ a 1. – 2. ročník ZŠ, 60 min.

Z čoho sa vyrába chlieb, čo robil mlynár a ako fungovali stroje, ktoré používal? Hravé spoznávanie procesu mletia múky a funkčnosti mlyna. Cieľom je porozumieť procesu od rastu obilia až po výrobu chleba.

Hľadaj a hádaj – vtedy a dnes

Vzdelávací program vhodný pre 1. stupeň ZŠ, 60 – 90 min.

Schaubmarov mlyn v období svojej funkčnosti bol strojom s modernou technológiou. Dnes sa múka nemelie v drevených mlynoch. Za tie roky nepokročila len technika, veda, dizajn, ale zmenil sa aj spôsob života a spoločnosť, v ktorej žijeme. Na programe interaktívnou a tvorivou formou spoznáme nástroje a stroje, ktoré sa v mlyne používali, a spolu preskúmame, akými zmenami si prešla celá usadlosť okolo mlyna – príroda, jej obyvatelia aj samotná funkcia mlyna.

Stroj na umenie
Vzdelávací program vhodný pre 1. aj 2. stupeň ZŠ, 90 min.

Vodný mlyn je dômyselný a komplikovaný stroj, ktorý premieňa energiu z tečúcej vody na pohon najrôznejších strojov. Detailne preskúmame všetky kolesá a najmenšie kolieska mlyna a postupne odhalíme, ako do seba v prevádzke zapadali a funkčne nadväzovali. Zistíme, že aj umenie môže fungovať, hýbať sa a premieňať energiu. Na workshope si vymyslíme vlastnú techniku a vytvoríme pohyblivý objekt, jednoduchý stroj.

Rôzno-radosť

Vzdelávací program vhodný pre 2. stupeň ZŠ, SŠ aj VŠ, 90 min.

Program je zameraný na tému sociálnej inklúzie

Čo sa skrýva za príbehom Schaubmarovho mlyna? Čo si pamätá toto miesto, kto boli Schaubmarovci a prečo sa venovali mlynárskemu remeslu? Zistíme spolu, akú komunitu vytváral mlyn a ako fungovala. Na workshope sa zamyslíme, čo je to vlastne komunita, kto do nej patrí a vytvoríme si obraz tej vlastnej formou myšlienkovej mapy. V súčasnom umení je myšlienková mapa jedným zo spôsobov tvorby pri spracovaní veľkého množstva informácií.

help!

Vzdelávací program vhodný pre SŠ, VŠ, 90 min.

Program je zameraný na ekologické témy

Aký je podiel umeleckej tvorby na formovaní ekologického myslenia? Aký je postoj mladých ľudí ku klimatickým zmenám? Prežije naša planéta? Preskúmame vizuálne diela s ekologickým podtextom i zaujímavé vedecké pramene týkajúce sa klimatických zmien, prediskutujeme naše vlastné postoje a každodenné správanie voči prostrediu.

________________

K vzdelávacím programom pripravujeme aj metodické stretnutie pre učiteľov, na ktorom si ukážeme vzdelávacie princípy a metodiky vzdelávacích programov k výstave Straty a nálezy.


SNG VZDELÁVA AJ ONLINE:

Okrem vzdelávacích programov môžete využiť kolekcie diel, metodické námety na motivačné a výtvarné aktivity, pokyny či pracovné listy, ktoré nájdete na www.webumenia.sk -predovšetkým v sekciách kolekcie a články. Výtvarná rozcvička je cyklus animovaných vzdelávacích videí, ktoré prezentujú vybrané témy s námetom na výtvarný workshop. Samostatne spracované materiály a pracovné listy spolu s metodickými pokynmi pre pedagógov venované obdobiu slovenského štátu sú na stránke senxskutocnost.sng.sk. Ak hľadáte námety k rozvoju kritického myslenia alebo chcete pracovať s témou udalostí roku 1989, navštívte stránku 1989.sng.sk. Tvorbu významných umelcov predstavia videá a metodické listy na stránke skrecok.sng.sk. Obdobiu stalinizmu a tém, ktoré toto obdobie otvára, je venovaný obsah na stránke akciazet.sng.sk, kde tiež nájdete okrem iného pracovné a metodické listy.
 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2024  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter