Toto je archívna verzia webu, aktuálne informácie nájdete na www.sng.sk
English Vyhľadávanie
Preskočiť navigáciu Preskočiť na podmenu
SNG

Vo výklade: Šymon Kliman

31. januára 2022 — 10. apríla 2022
Esterházyho palác, Bratislava
Kurátorka: Lucia Almášiová

Portrét rómskej matky Jitky Pištovej s dieťaťom je zrejme najznámejšou fotografiou zo súboru rómskych portrétov od slovenského fotografa Šymona Klimana. Pôvodný názov projektu bol Cigáni na pekno / Gypsies Made Nice , neskôr začal byť súbor uvádzaný pod súčasným názvom Krásni ľudia / Beautiful People . Do zbierok SNG sa výber portrétov zo súboru dostal v roku 2016 v rámci nákupu diel súčasných fotografov.

Kliman si tému Rómov vybral ešte ako študent pre svoj diplomový projekt na VŠVU, v práci na súbore fotografií však pokračoval aj po skončení štúdií. Vedomý si dovtedajšej väčšinovej konvencie zobrazovania Rómov v dejinách slovenskej i českej fotografie – s dôrazom na ich exotickosť, expresívnosť a temperament, postavenie na okraji spoločnosti, asociálnosť a viditeľnú chudobu – chcel tieto stereotypy narušiť a tému spracovať úplne odlišným spôsobom. V jednom rozhovore sa vyjadril: „ Vždy ma jedovalo, že Rómovia sú téma, ktorá je fotograficky veľmi sprofanovaná. Opakujú sa stále tie isté obrazy – cigáni s husľami, cigáni s koňmi, cigáni, čo žijú v biede a špine. Podľa mňa takí nie sú, tak som sa ich snažil ukázať v úplne inom svetle. V najšpinavších chatrčiach som nachádzal ich krásne interiéry, poprosil som ich, nech si oblečú krásne šaty a fotil som ich krásnych .“ [1]

A zatiaľ čo hlavná idea projektu bola jasná, jeho realizácia bola náročnejšia. Dostať sa k Rómom vo vybraných osadách na východnom Slovensku bolo spočiatku ťažké. Potreboval si postupne vybudovať ich dôveru a záujem o spoluprácu. Pomohla mu mimovládna Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, ktorá tu už dlhšie pôsobila a tiež miestni obecní starostovia a vajdovia. Prvé obce, v ktorých fotografoval, boli osady pri Kežmarku – Stráne pod Tatrami, Veľká Lomnica a Podhorany. Zadanie pre portrétovaných znelo jednoducho: obliecť si svoje najlepšie šaty, upraviť sa a zapózovať u seba doma. On sám ich potom profesionálne nasnímal na pozadí autentického stavu a charakteru výzdoby ich interiérov, s plnou vážnosťou a rešpektom, ako individuálne osobnosti a ich portréty podčiarkol ich menom a krátkymi informáciami o ich živote, často aj veľmi neľahkom. Portrétoval malých chlapcov i dievčatá v šatách na prvé sväté prijímanie, ženy vo svadobných alebo plesových šatách, mladých otcov rodín v oblekoch či starých manželov, ktorí všetci sa chceli ukázať v najlepšom svetle, ako ľudia dôstojní a rovnocenní ostatnej spoločnosti – aspoň takto vo fotografii, ak nie už v ich každodennej realite. Zámerne si vyberal ľudí, ktorí mali túžbu zlepšiť svoj život, pričom vytvorenie portrétu bolo akousi pomyselnou odmenou za ich snahu. K prvým osadám Kliman neskôr pridal lokality pri Poprade a vzdialenejších Košiciach a pri Moldave nad Bodvou, až do súboru postupne nazbieral viac ako 100 portrétov.

Po portrétovaní fotografie miestnym Rómom priniesol ukázať, čo motivovalo ďalších, aby sa tiež nechali vyfotografovať. To bol prípad aj Jitky Pištovej, mladej matky s dieťaťom, ktorá sa spočiatku vôbec nechcela nechať portrétovať. Na fotografovanie poslala najskôr len svoju dcéru, ale neskôr, keď videla snímky iných, zmenila názor a nechala sa aj ona vyfotografovať. Sediaca v ružových saténových šatách, kojaca malé nahé dieťa vo svojom náručí a jemne sa usmievajúca, so svetlom prichádzajúcim zhora, ktoré zdôrazňuje jej plné črty a s dekoratívnou kvetinovou textíliou na pozadí, pripomína klasické zobrazenie madony, tradične uctievaného symbolu materstva a lásky.

Šymon Kliman za svoj absolventský projekt s témou rómskych portrétov získal v roku 2008 Cenu rektora VŠVU, o rok neskôr aj Cenu Nadácie VÚB pre mladých fotografov. V nasledujúcich rokoch súbor opakovane vystavil na rôznych miestach v Európe, v Čechách i na Slovensku. V roku 2012 boli fotografie súčasťou programu Mesiac fotografie, pričom práve portrét matky Jitky Pištovej sa stal aj titulnou snímkou celého festivalu a katalógu výstav. V roku 2012 za tento projekt získal aj Cenu a štatút európskeho občana, ocenenie od Európskeho parlamentu, ktoré sa udeľuje za výnimočné počiny a aktivity, ktoré sú prospešné pre Európu a vedú k lepšiemu porozumeniu medzi jej občanmi.

Vo svojej motivácii k tejto téme mal Kliman jasno: „ Chcel som dostať ich tváre na titulné strany časopisov a napomôcť tak ku zrušeniu rôznych predsudkov, ktoré o nich väčšinová spoločnosť má .“ [2]

Celý súbor Krásni ľudia / Beautiful People si môžete pozrieť tu .

Šymon Kliman (1980)

V rokoch 2001 – 2008 študoval fotografiu na Katedre fotografie a nových médií v ateliéri u Filipa Vanča na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdií v rokoch 2003 – 2004 absolvoval stáž v ateliéri u Pavla Štechu na UMPRUM v Prahe. V roku 2007 spoluzaložil skupinu SVK – trio mladých slovenských fotografov. V súčasnosti pôsobí ako fotograf v slobodnom povolaní. Z jeho tvorby medzi ďalšie známe fotografické súbory patria Partizáni , Fashion in Action Slovensko .

Výstavný cyklus Vo výklade vo verejnom priestore – v okne Berlinky Esterházyho paláca, predstavuje diela vizuálneho umenia reagujúce na aktuálne otázky súčasného spoločenského života. V tomto výstavnom formáte sme oživili spoločnú realizáciu Petra Bartoša a Júliusa Kollera Výklad (Anti-galéria) , ktorí v roku 1968 vystavili svoje diela vo výklade rýchloopravovne pančúch na Klobučníckej ulici v Bratislave.

[1] Opoldusová, Jena: Fotografom roka je Šymon Kliman. In: Pravda, 20. 12. 2020. Dostupné na: https://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/133332-fotografom-roka-je-symon-kliman/

[2] Redakce: Beautiful People k vidění ve vestibulu ostravské radnice. In: Moravskoslezský deník, 8. 7. 2013. Dostupné na: https://moravskoslezsky.denik.cz/kultura_region/beautiful-people-ve-vestibulu-ostravske-radnice-20130708.html

 
 
 

Kontakt Facebook Youtube Mapa stránky
Vyhlásenie o prístupnosti Správca obsahu Technický prevádzkovateľ
Slovenská národná galéria © 2024  
Powered by Cyclone3 of Comsultia
Newsletter